top of page
ZNAMÉNKA

Vyšetření znamének

Prevence melanomu

Mateřská znaménka jsou společně s pihami nás provází celý život. Aby se však nestaly nebezpečnými, je potřeba je pravidelně kontrolovat.
Mateřská znaménka jsou viditelnými barevnými útvary na kůži, které se vyskytují buď při narození, nebo se vyvinou těsně po narození. Mohou mít různou velikost a tvar a vznikají díky přítomnosti pigmentových buněk, které obsahují melanin. Časem se jejich podoba může měnit. 

Vznik:

Vznik mateřských znamének a pih ovlivňují zejména dva faktory - geny a slunce. Pigmentace však může vzniknout i potom, co jsme se spálili, po zánětu kůže, po užívání antikoncepce, v důsledku hormonálního onemocnění nebo s přibývajícím věkem.

Prevence melanomu:

Opakovaná a chronická opalování s sebou nesou nepříjemné komplikace, mezi které patří aktinické stárnutí kůže, vznik kožních nádorů a ještě nebezpečnější maligní melanom, který ovšem až v polovině případů vzniká právě z mateřského znaménka. I proto je potřeba znaménka průběžně a pravidelně sledovat. Včasně provedená diagnóza, i když nepříznivá, je základem budoucího úspěchu léčby, a mnohdy znamená pouze nutnost dalšího pravidelného a podrobnějšího sledování.

Objednávka vstupní konzultace s lékařem

Zanechte nám své kontaktní údaje, abychom mohli domluvit termín konzultace.

Děkujeme za odeslání. Brzy Vás budeme kontaktovat.

bottom of page