Bradavice
Menší či větší kožní útvary
Bradavice jsou virové onemocnění, které způsobují lidské papilomaviry. Proniknutím těchto virů do kůže či sliznic dochází ke zmnožení buněk a ty pak mohou vytvářet výrůstky na kůži či sliznicích. Jde o infekční onemocnění, které se může přenést dotykem infikované kůže přímo z člověka na člověka, tj. přímo případně i nepřímo - přenosem přes předměty. Vývoj běžných bradavic trvá cca 2-6 měsíců a jsou většinou neškodné a samy od sebe zmizí.
Nejčastější místa výskytu bradavic jsou plosky nohou, dlaně, prsty a obličej.
Druhy bradavice:
-
bradavice obecné– ohraničené tuhé pupínky až hrbolky s rozpraskaným povrchem. Úporné a bolestivé jsou zvláště kolem nehtů a pod nehty.
-
bradavice na chodidle – připomínají mozoly, silnější a tužší ohraničené oblasti kůže se jakoby zanořují do kůže chodidla. Bývají bolestivé, hlavně při došlapu.
-
nitkovité a prstovité bradavice – připomínají tenké nitky nebo prstíčky v barvě kůže či růžovo bělavé barvy. Nejčastější jsou na obličeji blízko ústních koutků, očních víček.
-
ploché bradavice – ploché růžovo-žlutavé bradavičky o velikosti několika milimetrů. Objevují se hlavně na obličeji a hřbetech rukou u dětí. Šíří se nejčastěji škrábáním.
-
stařecké bradavice - nejsou infekční a přenosné. Jde o výrůstky na kůži, které nejčastěji bývají zbarveny do hněda. Pozor na jejich záměnu s melanomem (rakovina kůže).