top of page
BRADAVICE

Bradavice

Menší či větší kožní útvary

Bradavice jsou virové onemocnění, které způsobují lidské papilomaviry. Proniknutím těchto virů do kůže či sliznic dochází ke zmnožení buněk a ty pak mohou vytvářet výrůstky na kůži či sliznicích. Jde o infekční onemocnění, které se může přenést dotykem infikované kůže přímo z člověka na člověka, tj. přímo případně i nepřímo - přenosem přes předměty. Vývoj běžných bradavic trvá cca 2-6 měsíců a jsou většinou neškodné a samy od sebe zmizí.

Nejčastější místa výskytu bradavic jsou plosky nohou, dlaně, prsty a obličej.

Druhy bradavice:

  • bradavice obecné– ohraničené tuhé pupínky až hrbolky s rozpraskaným povrchem. Úporné a bolestivé jsou zvláště kolem nehtů a pod nehty.

  • bradavice na chodidle – připomínají mozoly, silnější a tužší ohraničené oblasti kůže se jakoby zanořují do kůže chodidla. Bývají bolestivé, hlavně při došlapu. 

  • nitkovité a prstovité bradavice – připomínají tenké nitky nebo prstíčky v barvě kůže či růžovo bělavé barvy. Nejčastější jsou na obličeji blízko ústních koutků, očních víček.

  • ploché bradavice – ploché růžovo-žlutavé bradavičky o velikosti několika milimetrů. Objevují se hlavně na obličeji a hřbetech rukou u dětí. Šíří se nejčastěji škrábáním.

  • stařecké bradavice - nejsou infekční a přenosné. Jde o výrůstky na kůži, které nejčastěji bývají zbarveny do hněda. Pozor na jejich záměnu s melanomem (rakovina kůže). 

Objednávka vstupní konzultace s lékařem

Zanechte nám své kontaktní údaje, abychom mohli domluvit termín konzultace.

Děkujeme za odeslání. Brzy Vás budeme kontaktovat.

bottom of page