top of page
AKNÉ A JIZVY

Akné  a jizvy

Léčba akné a jizev

Jsem odstavec. Klikněte zde pro přidávání a úpravu vlastního textu. Je to snadné.

Akné je chronické neinfekční zánětlivé onemocnění. Projevuje se nadměrnou funkcí mazových žláz. Nejprve dojde k ucpání vývodu mazové žlázy, ze kterého vzniká nezánětlivé a následně zánětlivé ložisko. 

K příčinám akné vedou často hormonální změny, genetická predispozice, nezdravý životní styl, znečištěné ovzduší, nekvalitní strava, nedostatečný pitný režim, alkohol, kouření, stres, nervozita, nedostatek spánku, léky či nevhodná péče o pleť a nekvalitní kosmetické přípravky.

Jizvy vznikají poškozením svrchní vrstvy pokožky spolu s narušením hlubších vrstev kůže často i v důsledku nešetrného vymačkávání a jiného narušování pupínků. Takto poškozená kůže se totiž nedokáže regenerovat do stejného stavu jako před akné. V místě poranění se tak vytvoří náhradní tkáň z kolagenových vláken, která má za úkol vyplnit ránu a podpořit hojení pokožky, avšak nová tkáň po zhojení může zůstat viditelně odlišná od okolní kůže.

Druhy jizev:

  • Atrofické jizvy jsou hluboké vpadlé jizvy po akné, které vznikají, pokud se rána po pupínku nehojí správně, nebo pokud je množství vazivové tkáně v daném místě příliš malé. Tento druh připomíná vpichy tlustých jehel, proto bývá označován také jako “ice pick”. 

  • Hypertrofické jizvy jsou typické vyvýšenou kůží v místě zjizvené tkáně. To je způsobeno vytvořením nekvalitní tkáně v místě po pupínku. Tato tkáň má odlišnou strukturu a působí tužším dojmem než okolní pokožka.

  • Keloidní jizvy vznikají v momentě, kdy dojde ke zvětšení a rozšíření původně hypertrofické jizvy do dalších oblastí kůže. Tyto zpočátku červenofialové vyvýšené jizvy mohou postupně blednout. Keloidní jizvy mohou vznikat i během hojení popálené kůže.

Objednávka vstupní konzultace s lékařem

Zanechte nám své kontaktní údaje, abychom mohli domluvit termín konzultace.

Děkujeme za odeslání. Brzy Vás budeme kontaktovat.

bottom of page