Akné a jizvy
Léčba akné a jizev
Jsem odstavec. Klikněte zde pro přidávání a úpravu vlastního textu. Je to snadné.
Akné je chronické neinfekční zánětlivé onemocnění. Projevuje se nadměrnou funkcí mazových žláz. Nejprve dojde k ucpání vývodu mazové žlázy, ze kterého vzniká nezánětlivé a následně zánětlivé ložisko.
K příčinám akné vedou často hormonální změny, genetická predispozice, nezdravý životní styl, znečištěné ovzduší, nekvalitní strava, nedostatečný pitný režim, alkohol, kouření, stres, nervozita, nedostatek spánku, léky či nevhodná péče o pleť a nekvalitní kosmetické přípravky.
Jizvy vznikají poškozením svrchní vrstvy pokožky spolu s narušením hlubších vrstev kůže často i v důsledku nešetrného vymačkávání a jiného narušování pupínků. Takto poškozená kůže se totiž nedokáže regenerovat do stejného stavu jako před akné. V místě poranění se tak vytvoří náhradní tkáň z kolagenových vláken, která má za úkol vyplnit ránu a podpořit hojení pokožky, avšak nová tkáň po zhojení může zůstat viditelně odlišná od okolní kůže.
Druhy jizev:
-
Atrofické jizvy jsou hluboké vpadlé jizvy po akné, které vznikají, pokud se rána po pupínku nehojí správně, nebo pokud je množství vazivové tkáně v daném místě příliš malé. Tento druh připomíná vpichy tlustých jehel, proto bývá označován také jako “ice pick”.
-
Hypertrofické jizvy jsou typické vyvýšenou kůží v místě zjizvené tkáně. To je způsobeno vytvořením nekvalitní tkáně v místě po pupínku. Tato tkáň má odlišnou strukturu a působí tužším dojmem než okolní pokožka.
-
Keloidní jizvy vznikají v momentě, kdy dojde ke zvětšení a rozšíření původně hypertrofické jizvy do dalších oblastí kůže. Tyto zpočátku červenofialové vyvýšené jizvy mohou postupně blednout. Keloidní jizvy mohou vznikat i během hojení popálené kůže.